Fiat croma 2009. FIAT CROMA 2009 2.G Owners Manual 2019-01-31

fiat croma 2009

FIAT Croma specs & photos

fiat croma 2009

Ideálem pro Cromu jsou turbodiesely, se kterými se také na trhu ojetých vozů vyskytuje nejčastěji. Jde ovšem o velmi komfortní konfiguraci. Výbava Fiat Croma se už od základního provedení prodával s velmi dobrou výbavou. I ten je vcelku dostačující, byť dynamika není oslnivá. To dobře ladí s praktickým zaměřením auta.

Next

Fiches techniques Fiat Croma 2 Sw millésime 2009.

fiat croma 2009

Archived from on 11 March 2012. Ako je odgovor da, razlog kvara. Find sources: — · · · · November 2008 Fiat Croma Overview Manufacturer Production 1985—1996 2005—2010 Body and chassis Chronology Predecessor Successor 154 194 Fiat Croma is the name used for two different produced by Italian automaker , one a five door built from 1985 to 1996, and the other a crossover built from 2005 to 2010. Central air vents - 6. Cruise control lever - 14. The new Croma Type 194 is therefore based on the extended variant of the sharing components with the and. Pozdrav ekipi, zanima me da li vam se dogodilo da Vas auto ostavi na putu? Diesel engined variants of this car were not marketed in the United Kingdom.

Next

Fiat Croma 1,9 JTD, 2009 god.

fiat croma 2009

Side air vent - 2. Best regards and good motoring!. You should read it right through before taking the road for the first time. Toto řešení nemusí být po chuti každému, ovšem na druhou stranu je v dané třídě rozhodně originální a Croma působí mohutným a solidním dojmem, což zase bude celé řadě řidičů vyhovovat. Front passenger air bag - 8. Po jízdní stránce je Croma především pohodlný vůz, který zvládá velmi dobře filtrovat nerovnosti. Základem je manuální klimatizace a kompletní elektrická výbava, ve vyšších stupních jsou i další vyloženě komfortní prvky.

Next

FIAT CROMA 2009 2.G Owners Manual

fiat croma 2009

Disponuje také zdvojenou podlahou, pod kterou se vejde další slušná porce nákladu. Other were the Fiat's 1. Se the 'Submit car info' choice in the left-hand menu. You can also submit missing car specifications and upload more pictures. Like the chassis, petrol engines were supplied by Opel, beginning with the brand new evolution of the 1. To memorise new keys, up to a maximum of eight, apply to Fiat Dealer- ship.

Next

Fiches techniques Fiat Croma 2 Sw millésime 2009.

fiat croma 2009

Its height of 1,600 mm 63. Zna da strada senzor položaja radilice, a i on te upozori pre totalnog otkaza bar 2-3 puta. Podepisují se na tom rozměrná pohodlná sedadla, která ovšem postrádají výraznější boční vedení. V systému Autogarance Carlife není dostatek záznamů pro jednoznačné posouzení stavu tachometru, stav tachometru není garantován. Production ceased in December 1996, and Fiat abandoned the segment. Despite not being a showroom hit, the Croma managed to sell in quite reasonable numbers, with 65,000 sold in one year alone.

Next

Fiat Croma 2009 1.9 MultiJet 209275km Combi

fiat croma 2009

Da li ima neko negativna iskustva i kakva. Cars presented by Syntax a. Rating sample for this Fiat Electronic nightmare Is car electronics reducing the life-time of new vehicles to 10 years? Jízdní vlastnosti nejsou kdovíjak excelentní, většina vozů je vybavena turbodieselovými motory, se kterými je vůz těžší na předek a brzy se projevuje nedotáčivost. Show and compare with other cars Main features, safety and ecconomy Engine size: 1910 ccm 116. Místa tu je dostatek opravdu ve všech směrech a cestující se tu rozhodně nebudou tísnit, i prostor nad hlavou je doslova nadbytečný. The device transmits a ra- dio-frequency signal when the engine is started through a special aerial built into the ignition switch.

Next

Car Parts for 2009 Fiat Croma for sale

fiat croma 2009

Send us car catalogs, press kits and other sources of car specs Help us to build a complete overview of all cars ever made. Spotřeba Pod kapotou ojetých modelů Fiat Croma v drtivé většině případů najdeme vznětové motory s dostatečným výkonem. Engine performance for the 2009 Fiat Croma 1. This system is automatically acti- vated when the ignition key is removed. Do not park the car over grass, dry leaves, pine nee- dles or any other inflammable materials: risk of fire. We have written this handbook to help you get to know all your new Fiat Croma features and use it in the best possible way.

Next

FIAT CROMA 2009 2.G Owners Manual

fiat croma 2009

Both model names and specs differ for various international markets. Relativně mladá auta jsou k dispozici za atraktivní ceny a navíc často s velmi dobrou výbavou. A more significant facelift was released in January 1991, with a new front design, including changes to the lights, bumpers grille and sheet metal changes to wings and bonnet. Pod rozměrným kabátem se pak ukrývá především velmi prostorný interiér. Dear Customer, Thank you for selecting Fiat and congratulations on your choice of a Fiat Croma.

Next

Car Parts for 2009 Fiat Croma for sale

fiat croma 2009

This Owner Handbook describes all Fiat Croma versions. Control unit access door - 15. Přístrojová deska je tvarována rovněž elegantně a je sestavena z na pohled kvalitních materiálů. In this case, the key should be removed and refitted; if the lock continues, possibly try again with the other key provided with the car. Měkčí odpružení se ovšem projevuje ve výraznějším náklonu v zatáčkách, ke kterému přispívá i oproti soupeřům mírně vyšší poloha těžiště. The Croma was the first large car produced by Fiat to feature a transverse mounted engine and front wheel drive.

Next